Hagyomány
A hagyomány értékként kezeli, és óvja a múlt örökségét.
Ezért is tartják fontosnak a hagyományőrzők a régi szokások fenntartását és felélesztését. A néptáncosok például a régi táncok bemutatásával őrzik a magyar nép kultúráját, az íjász hagyományőrzők honfoglaló őseink harcmodorát elevenítik fel.
Húsvétkor tojásokat festünk, karácsonykor karácsonyfát állítunk, és megajándékozzuk egymást. Az ünnepi rendezvények előtt elénekeljük a magyar Himnuszt. Minden évben március 15-én kokárdát tűzünk ki a szívünk fölé, mert így emlékezünk a márciusi ifjak hősiességére.

Ünnepek és hagyományok
A nemzeti ünnepet, állami ünnepet, valamint a többi munkaszüneti napot megkülönbözteti a magyar jogrendszer. A munkaszüneti napok többnyire egyházi ünnepekhez, valamint jeles történelmi eseményekhez, például szabadságharchoz, forradalomhoz köthető. Ezeken felül vannak még törvényben rögzített nemzeti emléknapok is, melyek valamely tragikus vagy éppen örömteli történelmi eseményre való emlékezésre szolgálnak, ezek viszont nem munkaszüneti napok.

Hollókő egyik legismertebb és leglátványosabb húsvéti népszokása a locsolkodás. A falu összes, hagyományos népviseletbe öltözött eladó lányát kötelező ilyenkor eláztatni. A locsoláshoz a legények egy vödörnyi hideg kútvizet használnak, hogy a lányok el ne hervadjanak idő előtt. A legenda szerint a friss, húsvéti kútvíz megőrzi a szépséget és az üdeséget.
- Nézz utána az interneten, hogy mik azok a skanzenek!
A hagyományok erősítik a közösséghez tartozás érzését és a közösség összetartó
erejét is.
