A KORMÁNY
a végrehajtó hatalom
Fehér Vivien: Állampolgári ismeretek tankönyv alapján 9E - NAT 2020
A törvények általánosan mindenkire vonatkoznak, így betartásukról is gondoskodni kell.
A hatalmi ágak közül ez a végrehajtó hatalom feladata. Magyarországon a végrehajtó hatalom legfőbb testülete a kormány.
A kormány a szervezeti felépítése

Az országgyűlési választások után az a párt vagy pártszövetség alakíthat kormányt, amelyik a legtöbb képviselői helyet szerezte meg a választópolgárok által. A pártok már a választás során megjelölik tagjaik közül azt a vezető politikust, akit miniszterelnöknek szeretnének jelölni. Így a győztes kormányalakító pártból kerül ki a miniszterelnök, aki a kormány élén áll. Őt a köztársasági elnök javaslatára, az Országgyűlés választja meg.
A kormányfő (miniszterelnök) munkáját a miniszterek segítik. A miniszterek olyan politikai szakemberek, akik a rájuk bízott terület(ek) érdekeit képviselik a kormányban.

A miniszterelnök (kormányfő)

A T. Ház 222 igen szavazattal, 8 tartózkodással a Magyar Köztársaság miniszterelnökének választotta meg Orbán Viktort, a Fidesz-Magyar Polgári Párt elnökét 1998. július 6-án - FORRÁS: MTI/SOÓS LAJOS
Magyarország kormányzati rendszerében a miniszterelnöki meghatározó szerep.
Feladata Igen sokrétű:
- kijelöli a minisztereket, államtitkárokat,
- vezeti a kormány üléseit,
- a kormány által hozott rendeleteket és határozatokat aláírja, gondoskodik végrehajtásukról,
- kinevezi az országos rendőrfőkapitányt,
- felelősséggel tartozik az országgyűlésnek.
Megbízatása négy évre szól melyet csak az Országgyűlés vonhat meg.


A kormány feladatai
Általában hetente ülésezik a kormány. A kormányüléseken az ország legfontosabb ügyeiről tárgyalnak. A kormány rendeleteket is alkothat. A rendeletek a törvény alatt álló legfontosabb jogszabályok. Általában a törvények végrehajtását segítik elő, támogatják. Ezeknek a rendeleteknek minden esetben nyilvánossá kell válniuk. A kormány munkáját az Országgyűlés ellenőrzi.
Jó ha tudod!
Az állam a közigazgatás útján látja el a feladatait. A közigazgatás alá azok a szervezetek tartoznak, amelyek a törvényhozó szervek által meghatározott feladatok, jogszabályok végrehajtásáért felelnek az egész társadalomban. A helyi közügyekben az önkormányzati közigazgatás jár el, az országos jelentőségű ügyekben pedig az államigazgatás.

A minisztériumok
A minisztériumok az állam legfontosabb hatóságai, országos közigazgatási feladatokat látnak el a kormány megbízásából. Élükön miniszter áll, a miniszterek munkáját pedig az államtitkárok segítik. A minisztériumok a miniszter irányítása alatt állnak, és egy-egy szakterületet fednek le. Jelenleg 11 szakterületi minisztérium működik Magyarországon.

Varga Zsuzsa - vzszsa@gmail.com - gyógypedagógus- SE PA EKPMI Szakiskola ©